Odznaczenie

Jednostka odznaczona w 2000 roku Złotym Znakiem Związku OSP RP


Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Historia OSP
Zarząd
Sprzęt
Sztandar jednostki
Strażackie życiorysy
Regulamin OSP
Patron Strażaków
Kategorie news'ów
Statystyki wyjazdów

Galerie
Galeria zdjęć
Wynajem Sali
Nowy samochód
Filmy

Inne
Linki
Kontakt
FAQ
Szukaj

Losowa Fotka
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 51
Najnowszy użytkownik: endriu
Rotator Bannerów
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
IV Podbabiogórskie Manewry Ratowniczo-Gaśnicze.

W dniach 14-15 września 2018 roku jeden zastęp z naszej jednostki brał udział w IV Podbabiogórskich Manewrach Ratowniczo-Gaśniczych organizowanych przez OSP LACHOWICE. W tym roku na 30 zgłoszonych drużyn ,na linii startu stawiło się 26 zastępów z dwóch województw oraz 5 powiatów na których czekało 10 zadań (4 nocne oraz 6 dziennych). Rozpoczęcie manewrów poprzedziło zgrupowanie wszystkich zastępów w KM PSP Sucha Beskidzka. Następnie wszystkie zastępy udały się alarmowo w asyście policji oraz motocyklistów pod remizę OSP LACHOWICE, gdzie miała miejsce odprawa dowódców i ok godziny 21.00 przystąpiliśmy do działań. 

 

Zadanie pierwsze z jakim musieliśmy się zmierzyć to pożar budynku oraz udzielenie pomocy przedmedycznej osobie która została "wyniesiona" z tego pożaru. U nieprzytomnego poszkodowanego z stwierdzono oparzenia oraz nagłe zatrzymanie krążenia, błyskawicznie przystąpiono do wykonywania RKO. Po przywróceniu czynności życiowych, opatrzono rany oraz przygotowano i przekazano poszkodowanego do ZRM.  

Kolejnym zadaniem było usunięcie samochodu i odblokowanie wyjazdu z garażu remizy OSP. Aby przesunąć pojazd trzeba było zmienić w nim jedno koło oraz wypchnąć  pojazd po drewnianym podkładzie. Nam udało się to wykonać w ok 2:30 minuty.

Trzecim zadaniem tego wieczoru był wypadek samochodowy w którym udzielaliśmy pomocy dwóm poszkodowanym. U pierwszej poszkodowanej będącej w samochodzie nie stwierdzono obrażeń. Osoba ta w wyniku zdarzenia była w szoku, ale przekazała nam że samochodem podróżowały dwie osoby. Drugiego poszkodowanego odnaleziono kilka metrów dalej w krzakach. Poszkodowany ten miał przebite płuco oraz uraz nogi która to została przebita gałęzią. Gałąź została obcięta piłą łańcuchową a rana zabezpieczona. Poszkodowany został zaopatrzony i przygotowany do przekazania ZRM.

Czwartym zadaniem i ostatnim tego dnia a raczej nocy , gdyż była to już godzina ok 1:30 ;) zostaliśmy wysłani do wypadku w którym było dwóch poszkodowanych pracowników. Do dojeździe na miejscu okazało się że panowie pracowali na „zwyżce” która dotknęła sieci elektrycznej. W wyniku zdarzenia jedna osoba wypadła z kosza spadając kilka metrów doznając ciężkich obrażeń, druga osoba lekko poparzona była w  szoku. Poszkodowany który spadł był nieprzytomny z otwartym złamaniem nogi oraz masywnym krwotokiem z przeciętej tętnicy. Niezwłocznie zatamowano krwotok oraz przystąpiono do wykonywania RKO. Po przywróceniu czynności życiowych poszkodowany został zabezpieczony i przekazany ZRM

Po kilku godzinach snu ok godziny 9:00 rozpoczęto zmagania z zadaniami dziennymi. Na ten dzień przygotowano 6 zadań.

Na początek zostaliśmy zadysponowany do Suchej Beskidzkiej do wypadku kolejowego w którym to pociąg uderzył w przeszkodę , poszkodowanym był maszynista oraz kierownik pociągu. Aby dostać się do poszkodowanych należało wejść po drabinie,  zbić szybę i wejść przez okno do środka. Następnie zabezpieczyć pociąg odłączając zasilnie trakcji oraz otworzyć awaryjnie drzwi. Dopiero teraz dostęp do poszkodowanych mieli ratownicy który niezwłocznie udzielili im pomocy.

Drugim zadaniem w miejscowości Lachowice był wypadek na budowie gazociągu. Aby dostać się do poszkodowanego należało zrobić z drabiny DW10 pomost nad wykopem. Po sforsowaniu tej przeszkody przystąpiliśmy do pomocy poszkodowanemu u którego stwierdzono ukąszenie od jakiegoś owada w wyniku którego źle cię poczuł.  Po zaopatrzeniu rany poszkodowany został przekazany ZRM.

Trzecie zadanie to zadanie sprawnościowe na czas. Czterech druhów musiało pokonać tor przeszkód.

Do czwartego zadania zostaliśmy zadysponowani do wypadku samochodu z udziałem traktora. Po dojeździe na miejsce stwierdzono są dwie osoby poszkodowane kierowca ciągnika oraz kierowca samochodu osobowego który jest zakleszczony we wraku. Aby dostać do wnętrza pojazdu i uwolnić  kierowcę u którego stan zdrowia pogarszał się użyto narzędzi hydraulicznych. Po odcięciu dachu,  można już było przy użyciu deski ratowniczej wydostać poszkodowanego z wraku i udzielić mu pomocy przedmedycznej. Zaopatrzony i zabezpieczony przekazany ZRM.

Piąte zadanie  polegało na rozwinięciu ok 100 metrowej linii gaśniczej (linia główna + gaśnicza) a następnie ugaszeniu płonącego składu drewna. W trakcie działań na kierowcę-mechanika spada konar drzewa. Dwóch strażaków-ratowników wraca do kierowcy aby udzielić mu pomocy. Po usunięciu konaru okazuje się że złamaniu ulega dłoń kierowcy. Poszkodowany opatrzony , zabezpieczony na desce trafia w ręce ZRM.

I na koniec zmagań dostaliśmy test pisemny. Na 20 pytań poprawnie odpowiedzieliśmy na 18.    

Po zakończonych zadaniach nastąpiło wręczanie nagród na których pojawili się przedstawiciele lokalnych władz, komendant KM PSP Sucha Beskidzka, kierownicy stacji pogotowania oraz sponsorzy i media.

Z niecierpliwością słuchaliśmy kiedy wyczytywane były kolejne miejsca i kolejne jednostki. W momencie ogłoszenia 5 miejsca już wiedzieliśmy że będziemy lepsi niżeli w poprzedniej edycji i tak też się stało uplasowaliśmy się na 4 pozycji co nas niezmiernie ucieszyło.  Z roku na rok pniemy się w górę ( w 2016 – 8 miejsce, w 2017 – 5 miejsce ). Może w przyszłym roku będziemy w pierwszej trójce ,  kto wie, czas pokaże.

 

Tak prezentują się wyniki pierwszej dziesiątki:

1. OSP Bestwina

2. OSP Kobiernice

3. OSP Wieprz

4. OSP Czechowice

5. OSP Kuków

6. OSP Zabrzeg

7. OSP Czaniec

8. OSP Kryspinów

9. OSP Świętoszówka

10. OSP Białka

 

W tym roku drużynę reprezentowali 

dh. Michał Szylder - dowódca

dh. Łukasz Dolecki - kierowca

dh. Tomasz Szylder - strażak/ratownik

dh. Jakub Gandor - strażak

dh. Dawid Konopka - strażak/ratownik 

dh. Marcin Grądzki - strażak/ratownik

 

 

 

Zdjęcia dostępne również:

https://www.facebook.com/pg/OSPCzechowice/photos/?tab=album&album_id=2179267662332672

http://beskidzka24.pl/strazacy-przeegzaminowani/

https://www.facebook.com/pg/fotomatii/photos/?tab=album&album_id=1283420778464938