Odznaczenie

Jednostka odznaczona w 2000 roku Złotym Znakiem Związku OSP RP


Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Historia OSP
Zarząd
Sprzęt
Sztandar jednostki
Strażackie życiorysy
Regulamin OSP
Patron Strażaków
Kategorie news'ów
Statystyki wyjazdów

Galerie
Galeria zdjęć
Wynajem Sali
Nowy samochód
Filmy

Inne
Linki
Kontakt
FAQ
Szukaj

Losowa Fotka
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 51
Najnowszy użytkownik: endriu
Rotator Bannerów
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
14.01.2018 r. Przekazany do Muzeum

Muzeum_Polonez_1Samochód operacyjno-gospodarczy Polonez 1500 służył Ochotniczej Straży Pożarnej Czechowice w Czechowicach-Dziedzicach przez ponad 10 lat. Pozyskany w 2007 roku z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej 10. letni wówczas nabytek zapisał poczesne miejsce w prawie 120. letniej historii tej jednostki, wykorzystywany przez czechowickich strażaków zarówno w działaniach operacyjnych i rozpoznawczych jak również gospodarczych. Po prawie 21. letnim okresie eksploatacji tego samochodu dalsze jego utrzymanie i naprawy okazały się już nieopłacalne i konieczne stało się, również ze względów bezpieczeństwa, wycofanie pojazdu z podziału. Eksponowany w zestawieniu sprzętu na stronie internetowej OSP Czechowice dostrzeżony został przez Prezesa Muzeum Ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Krakowie, który zwrócił się listem intencyjnym do OSP Czechowice o rozważenie możliwości przekazania pojazdu do zbiorów muzealnych po zakończeniu jego eksploatacji. Przychylając się do treści tego pisma Zarząd OSP Czechowice podjął uchwałę o przekazaniu samochodu Polonez 1500 do krakowskiego Muzeum, motywując ją stanowieniem cząstki historii jednostki w idei niesienia samarytańskiej pomocy bliźniemu.

Muzeum_Polonez_2

Skromna uroczystość przekazania samochodu odbyła się w garażach strażnicy OSP Czechowice w niedzielę 14 stycznia 2018 roku. W obecności członków Zarządu OSP kluczyki do pojazdu Prezesowi Muzeum Ratownictwa OSP w Krakowie Łukaszowi Pieniążkowi przekazał Prezes OSP Czechowice Krzysztof Szary wspólnie z Przewodniczącym Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w Bielsku-Białej, jednocześnie Wiceprezesem OSP Czechowice Zbigniewem Waloszczykiem, który wręczył Zastępcy Dyrektora Muzeum inż. Edwardowi Jaglarzowi symboliczny Akt Przekazania eksponatu do Muzeum. Ponadto swój pojazd, po którym zostało puste miejsce w garażu czekające na uzupełnienie…, żegnali strażacy: Janusz Uszok - Radny Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, jednocześnie Przewodniczący Rady Osiedla „Tomaszówka” i członek OSP Czechowice, Dariusz Brandys - Naczelnik OSP, Łukasz Dolecki - Sekretarz Zarządu, Bogusław Granda - Skarbnik Zarządu, Członkowie Zarządu - Bogdan Ogrocki, Michał Szylder oraz Leszek Zięba - Członek Komisji Rewizyjnej OSP.

Muzeum_Polonez_3

Polonez 1500 to nie pierwszy egzemplarz sprzętu OSP Czechowice eksponowany w zMuzeum_GMCbiorach muzealnych. W mysłowickim Centralnym Muzeum Pożarnictwa znajduje się samochód produkcji amerykańskiej GMC 353 przekazany jednostce w 1946 roku z tzw. demobilu, dostosowany przez czechowickich strażaków systemem gospodarczym do celów gaśniczych, przekazany po 26 latach służby do OSP Rudzica, a następnie do zbiorów muzealnych.
OSP Czechowice to nie tylko statutowa działalność operacyjna, ale również pielęgnowanie swoich korzeni poprzez dbałość o historię jednostki prowadząc aktywną działalność w Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP oraz szeroko rozwinięty ruch kronikarsko-dokumentacyjny i wydawniczy.

Muzeum_Polonez_akt

 

<<< zobacz przekazany samochód w krakowskim muzeum >>>