9.09.2017 r. VI Memoriał OSP Oldboy im. Franciszka Waloszczyka

W sobotę 9 września 2017 roku, na boisku sportowym w Bronowie odbył się VI Memoriał Sportowo-Pożarniczy im. Franciszka Waloszczyka w ramach kolejnych, XIV Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Oldboy o Puchar Burmistrza Czechowic-Dziedzic. Gospodarzami tegorocznych zawodów była OSP Bronów. Tegoroczna edycja zawodów połączona została z rozgrywanym wg nowego regulaminu Memoriałem Sportowo-Pożarniczym MDP im. Haliny Dzidówny, który organizowany jest corocznie na szczeblu powiatowym dla upamiętnienia bohaterskiej członkini kobiecej drużyny pożarniczej z OSP Mazańcowice, która zginęła w tragicznym pożarze czechowickiej rafinerii nafty w czerwcu 1971 roku.

Oldboy 2017_3

Do udziału w zawodach zgłoszono 5 drużyn OSP (wg numerów startowych): OSP Lipowiec, OSP Bronów, OSP Dziedzice, OSP Czechowice i OSP Ligota. W zawodach nie wystartowała drużyna OSP Zabrzeg ze względu na obowiązki statutowe w swoim sołectwie, natomiast po raz pierwszy wystartowała samodzielnie drużyna nowej, powstałej w lutym br. jednostki OSP Lipowiec. Uczestników zawodów przywitał oraz oficjalnego otwarcia dokonał wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Czechowicach-Dziedzicach dh Tadeusz Kapias, a  zgrupowanie drużyn poprowadził i przypomniał regulamin zawodów Komendant Gminny OSP w Czechowicach-Dziedzicach bryg. Tadeusz Szkucik. Drużyny uczestniczące w zawodach przywitał również i życzył dobrej oraz sportowej rywalizacji prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej dh Stanisław Nycz, który wcześniej obserwował drużyny MDP zmagające się z konkurencjami Memoriały Haliny Dzidówny.

Oldboy 2017_1

Po oficjalnym otwarciu przystąpiono do rozgrywania konkurencji ćwiczenia bojowego wg kolejności wylosowanych numerów startowych. W tym roku najlepsza okazała się sekcja z OSP Bronów (z czasem 34,06 sek.), która wyprzedziła drugą z kolei sekcję OSP Ligota (z czasem 38,69 sek.) i zdobyła Puchar Burmistrza Czechowic-Dziedzic, a trzecie miejsce zajęła sekcja OSP Czechowice (z czasem 45,47 sek.), która startowała w składzie, dh.:

Oldboy 2017_2

- Zbigniew Waloszczyk     - dowódca (64 lata)
- Krzysztof Szary             - przodownik roty I (52 lata)
- Czesław Maciaszek        - pomocnik przodownika roty I (67 lat)
- Bogusław Granda          - przodownik roty II (61 lat)
- Piotr Wojtkiewicz           - pomocnik przodownika roty II (45 lat)
- Henryk Stokłosa            - rozdzielaczowy (63 lata)
- Leszek Zięba                 - łącznik (74 lata)
- Edward Szymborski       - mechanik (69 lat)

Kolejne miejsca zajęły sekcje z OSP Lipowiec (50,28 sek.) i OSP Dziedzice (81,82 sek.).

Oldboy 2017_4

W tegorocznych zawodach, poza konkurencją wystartowała drużyna z zaprzyjaźnionej jednostki z Lesznej Dolnej w Republice Czeskiej. Wystartowali w pierwszej kolejności na sprzęcie podobnym do używanego przez polskie sekcje, natomiast zawody zakończył pokaz czeskiej drużyny z wykorzystaniem sprzętu stosowanego w czeskich jednostkach i wg czeskiego regulaminu. Zawody przebiegały sprawnie, w przyjaznej oraz koleżeńskiej atmosferze i ukończyły je wszystkie startujące drużyny. Do komisji sędziowskiej nie zgłoszono żadnych protestów. Zawody  sędziowali bryg. Tadeusz Szkucik jako sędzia główny, któremu pomagał dh Krzysztof Ryłko, prezes OSP Dziedzice. Wręczenia pucharów oraz pamiątkowych dyplomów dokonali prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Czechowicach-Dziedzicach, jednocześnie Burmistrz Czechowic-Dziedzic dh Marian Błachut oraz Komendant Gminny OSP w Czechowicach-Dziedzicach bryg. Tadeusz Szkucik. Zawody zamknął oraz podziękował ich uczestnikom, organizatorom i zebranym widzom prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Czechowicach-Dziedzicach dh Marian Błachut. Pozdrowienia w imieniu czeskich strażaków przekazał strażakom naszej gminy Prezes SDH „Dolni Listna” Kazimierz Lipka. W imieniu organizatorów bryg. Tadeusz Szkucik, jednocześnie prezes OSP Bronów, zaprosił zawodników oraz widzów na poczęstunek na świeżym powietrzu, gdzie była okazja do refleksji i podzielenia się uwagami odnośnie przebiegu zawodów.

Oldboy 2017_5