8-9.09.2017 Zawody Ratowniczo-Gaśnicze - Lachowice 2017

III Podbabiogórskich Zawodach Ratowniczo-Gaśniczych Lachowice 2017.

W dniach 8-9 Września jeden zastęp 339s51 w składzie Dariusz Brandys, Rafał Stanoch, Tomasz Szylder, Dawid Konopka, Michał Szylder, Marcin Grądzki brali udział w

III Podbabiogórskich Zawodach Ratowniczo-Gaśniczych Lachowice 2017.

Na uczestników czekało 12 zadań (4 nocne oraz 8 dziennych). Zadania nocne rozpoczynały się ok godziny 21.00 a kończyły ok 02.00. Po zadaniach nocnych uczestnicy mieli kilka godzin na odpoczynek oraz sen, gdyż zadania dzienne zaczynały się ok godziny 9.00, a kończyły ok 15.00.Zadania były rozgrywane na czas. Na każde zadanie było tylko 10 minut. Każde zadanie było ocenianie pod kątem medycznym oraz ratowniczo-gaśniczym.

Na start zgłosiły się 24 drużyny z 2 województw oraz 6 powiatów.

Na zadania nocne przygotowano:

1. Wypadek samochodowy - samochód wpadł do rzeki - ewakuacja i pomoc poszkodowanym
  2. Poród na drodze - ewakuacja kobiety ciężarnej z samochodu (zadanie na najkrótszy czas)
  3. Pożar budynku - ewakuacja oraz pomoc osobie poszkodowanej
  4. TIR , kierowca TIR'a wpada do przyczepy typu wanna -  ewakuacja oraz pomoc osobie poszkodowanej

Na zadania dzienne przygotowano:

1. Pisemny test z wiedzy (zagadnienia ratowniczo-gaśnicze)
  2. Zadławienie noworodka - udzielenie pomocy noworodkowi oraz matce.
  3. Wypadek masowy - (triage) oraz ewakuacja i pomoc osobom poszkodowanym
  4. Wypadek na budowie - pomoc oraz ewakuacja osoby poszkodowanej po amputacji ręki
  5. Katastrofa budowlana - Pomoc oraz ewakuacja osoby zasypanej w wykopie
  6. Pożar budynku - rozwinięcie ok 200m linii gaśniczej na zboczu górskim, ugaszenie pożaru ,ewakuacja oraz pomoc osobie poszkodowanej
  7. Test kierowcy - test na placu manewrowym

Nasza drużyna zajęła wysokie 5 miejsce zdobywając 174 punkty. Do miejsca 4 zabrakło tylko 1 punktu, a do miejsca 3 tylko 7 punktów.  Drużyna która zajęła miejsce pierwsze (OSP Bestwina) zdobyła 198 punktów.

Jesteśmy coraz bliżej podium. W zeszłym roku na poprzedniej edycji zajęliśmy 8 miejsce.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować jednostce OSP LACHOWICE, a w szczególności dh. naczelnikowi tamtejszej jednostki Mariuszowi Hutniczak za gościnę oraz niesamowitą zabawę, gdyż udział w tych manewrach to dla nas "Nauka przez Zabawę", a zdobyta wiedza oraz nowe umiejętności z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

zdjęcia dostępne