15.02.2014 r. Walne Zebranie Sprawozdawcze OSP Czechowice
Newsy

W sobotę 15 lutego 2014 roku odbyło się, w strażnicy OSP Czechowice przy ulicy Barlickiego, Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków OSP Czechowice. Zebranie dokonało podsumowania działalności OSP w roku 2013, oraz przyjęło plan pracy na 2014 rok.
W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele władz związkowych, pożarniczych oraz samorządowych: dh Mirosław Szemla - Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, jednocześnie Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dh Stanisław Górny - Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, Bartłomiej Fajfer - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, dh Marek Gazda - Sekretarza Miasta Czechowice-Dziedzice, Członek Honorowy OSP Czechowice, bryg. Krzysztof Grygiel - Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej, dh Tadeusz Kapias - Wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach i bryg. Tadeusz Szkucik - Komendant Gminny OSP w Czechowicach-Dziedzicach. Na zebranie przybyli również proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach ks. kan. Karol Psurek, Członek Honorowy OSP Czechowice oraz przewodniczący Rad Osiedlowych Osiedla Tomaszówka pan Janusz Uszok i Osiedla Centrum pan Karol Bielas. Tradycyjnie w zebraniu uczestniczyły także delegacje sąsiednich, zaprzyjaźnionych jednostek OSP z terenu gminy Czechowice-Dziedzice: OSP Bronów, OSP Dziedzice, OSP Ligota i OSP Zabrzeg. Zaproszenie na tegoroczne Walne Zebranie przyjęła również delegacja zaprzyjaźnionej jednostki SDH (Sbor Dobrowolnych Hasicu) z Lesznej Dolnej w Republice Czeskiej, którą reprezentowali Kazimierz Lipka - Prezes jednostki oraz Jarmila Lipkowa - Skarbnik i Krystyna Vondraczkowa - Członek.

Walne zebranie OSP Czechowice 2014_1   Walne zebranie OSP Czechowice 2014_4

Zebranie wybrało na Przewodniczącego Zebrania dh. Pawła Wróbla oraz Komisję Uchwał i Wniosków w składzie, dh.: Leszek Zięba, Bronisław Kwiczała, Bogusław Granda. Zebranie protokołowali dh.: Łukasz Dolecki i Wioleta Waloszczyk, a nad ważnością podejmowanych uchwał czuwała Komisja Mandatowa w skład której wybrani zostali dh.: Rafał Stanoch, Michał Szylder i Tomasz Szylder. Sprawozdanie z działalności prezesa OSP Czechowice dh. Stefana Kozłowskiego, jak również wypowiedzi zaproszonych gości (dh Mirosław Szemla, dh Stanisław Górny, bryg. Krzysztof Grygiel, Bartłomiej Fajfer, bryg. Tadeusz Szkucik) podkreślały ogrom pracy operacyjnej, organizacyjnej oraz gospodarczej wykonanej przez jednostkę OSP Czechowice w 2013 roku. Jednostka wyjeżdżała do akcji ratowniczo-gaśniczych 102 razy, a wysiłek organizacyjny doprowadził do dalszego usprzętowienia jednostki oraz do zakończenia budowy i oddania do użytku w lutym 2013 roku, dla Zamiejscowego Posterunku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej, nowo dobudowywanej części strażnicy OSP przy ul. Barlickiego. Budowę nowej części strażnicy przejął i dokończył oraz w znaczącej części sfinansował Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, ale to Zarząd OSP Czechowice był jej inicjatorem i inwestorem początkowej fazy budowy, za co były słowa uznania i podziękowania. Jednostka w 2013 roku delegowała swoich członków na szkolenia, uczestniczyła w zawodach sportowo-pożarniczych, turniejach sportowych oraz ćwiczeniach pożarniczych. Wykonano wiele prac remontowych na obu obiektach, w tym remont boksów garażowych strażnic obu oddziałów. W kwietniu 2013 roku uroczyście poświęcono, wg strażackiego ceremoniału, nowy samochód bojowy, któremu nadano imię Wiesław, dla uczczenia pamięci członka MDP OSP Czechowice dh. Wiesława Glistaka, który zginął podczas akcji ratowniczej tragicznego w skutkach pożaru czechowickiej Rafinerii Nafty w 1971 roku. Był też czas na organizację spotkania opłatkowego dla strażaków i ich najbliższych rodzin oraz udział członków jednostki w uroczystościach państwowych, związkowych i kościelnych na terenie gminy i powiatu.

Walne zebranie OSP Czechowice 2014_2   Walne zebranie OSP Czechowice 2014_3

Uczestnicy Walnego Zebrania zostali również zapoznani z działalnością ruchu kronikarskiego w OSP Czechowice, którą prowadzą dh.: Zbigniew Waloszczyk i Leszek Zięba. Dh Leszek Zięba poinformował o udziale kronikarzy w połączonych I Wojewódzkim i III Powiatowym Przeglądzie Kronik OSP w Bystrej oraz w XX Ogólnopolskim Przeglądzie Kronik OSP w Ciechocinku, na których to przeglądach Kronika OSP Czechowice otrzymała najwyższe wyróżnienia oraz o działaniach zmierzających do wydania drukiem książki o 35 letniej działalności Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczętej jeszcze przez zmarłego dh. Franciszka Waloszczyka, aktualnym stanie Kroniki OSP Czechowice (realizacja 7 tomu zawierającego zapisy wydarzeń od 1 styczna 2013 r.) i udziale kronikarzy w pracach Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w Bielsku-Białej, której efektem było wpisanie 4 zasłużonych, nieżyjących już członków OSP Czechowice do powiatowej „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP”, dh.: Władysława Czornego, Augustyna Przewoźnika, Juliana Polaka i Franciszka Waloszczyka.
                         >>>więcej o ruchu kronikarskim w OSP Czechowice<<<

Miłym akcentem, jaki zgotowali goście z Republiki Czeskiej, było wręczenie Honorowemu Naczelnikowi OSP Czechowice dh. Józefowi Zolichowi czeskiego „Medalu za Współpracę Międzynarodową”, honorującego jego wkład pracy dla zacieśniania współpracy z czeskimi strażakami.
W świetle zrealizowanych zadań w 2013 roku oraz analizie założeń programowych na 2014 rok, Walne Zebranie udzieliło, na wniosek Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej OSP dh. Zbigniewa Waloszczyka, Zarządowi OSP Czechowice jednomyślnego absolutorium, oraz przyjęło plan pracy i plan finansowy na 2014 rok, podejmując jednomyślnie jednolitą uchwałę w zakresie działalności organizacyjno-programowej OSP Czechowice w 2014 roku.