6 - 8.09.2013 r. XX Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP

Kronika OSP-Ciechocinek 2013_dyplom

W dniach 6–8 września 2013 roku, w Ciechocinku odbył się XX Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP oraz XX Konkurs na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z Dziejów OSP”.
W konkursie wzięła udział „Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej Czechowice” w Czechowicach-Dziedzicach – IV, V, VI i VII tom, obejmujące okres działalności OSP od września 2009 do czerwca 2013 roku, nominowana do udziału w tym konkursie na III Powiatowym i I Wojewódzkim Przeglądzie Kronik OSP w Bystrej, gdzie kronika została zakwalifikowana jako jedna z 5-ciu najwyżej ocenionych kronik wzorowych. OSP Czechowice w Ciechocinku reprezentował jeden ze współautorów kroniki dh Leszek Zięba. W ramach konkursu kronikarze zwiedzili wystawę biorących udział w konkursie kronik, uczestniczyli w szkoleniowych warsztatach metodycznych, zobaczyli najciekawsze miejsca oraz zabytki Ciechocinka, uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w neogotyckim kościele parafialnym z lat 1877-1884 pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła i na koniec w Miejskim Centrum Kultury wzięli udział w sesji popularno-naukowej oraz końcowym podsumowaniu i ocenie prezentowanych w konkursie kronik. Na konkurs ogólnopolski wpłynęło 107 strażackich kronik w 208 tomach.
Jury konkursu bardzo wysoko oceniło prezentowaną kronikę OSP Czechowice, kwalifikując ją również wśród najwyżej ocenionych kronik wzorowych w skali przyjętych regulaminem ocen wg trzech kategorii: kronika wzorowa (uzyskały 23 kroniki), kronika wyróżniająca (uzyskało 30 kronik) i kronika poprawna (pozostałe kroniki).

Kroniki OSP-Ciechocinek 2013_1   Kroniki OSP-Ciechocinek 2013_2

Powiat bielski w konkursie ogólnopolskim w Ciechocinku reprezentowały również kroniki OSP z Bestwiny (kronika wzorowa) autorstwa dh. Jana Oziminy i Rybarzowic (kronika wyróżniona) autorstwa dh. Władysława Górnego oraz Kronika Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej (kronika wzorowa) autorstwa dh. Władysława Skoczylasa.
Uhonorowano także wyróżnieniem najnowszy album  dokumentalno-fotograficzny „Pożarnictwo Ochotnicze Powiatu Bielskiego na Starej Fotografii”, wydany przez Komisję Historyczną przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, a będącego pracą zbiorową członków komisji w oparciu o materiały dostarczone przez poszczególne OSP powiatu bielskiego.

Materiał opracowano na podstawie informacji  dh. Władysława Skoczylasa