13.10.2012 r. Ćwiczenia pożarnicze
Newsy

Ćwiczenia F-ka Zapałek_2012 rokW dniu 13 października o godz. 15.30 rozległ się dźwięk syren alarmowych na strażnicach obu oddziałów OSP Czechowice w Czechowicach-Dziedzicach. Dyspozycja Miejskiego Stanowiska Kierowana Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej to – udać się na teren Fabryki Zapałek w Czechowicach-Dziedzicach do palącego się drewna na placu składowym fabryki.

Wyjące syreny oraz nadjeżdżające, na sygnałach alarmowych, strażackie samochody bojowe mogły zaniepokoić okolicznych mieszkańców, tym bardziej, że w czerwcu br. na terenie tej fabryki wybuchł groźny pożar, z którego skutkami walczyły 23 zastępy jednostek PSP i OSP w łącznej sile ponad 100 strażaków.

Tym razem jednak nie było powodów do niepokoju. Całe to „zamieszanie” było wynikiem ćwiczeń pożarniczych, organizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną Czechowice, a celem których było sprawdzenie gotowości bojowej jednostek OSP, doskonalenie taktycznych metod gaszenia pożarów oraz współpraca i koordynacja działań ratowniczych zakładowej i terenowych jednostek OSP, również jednostek OSP z poza terenu gminy Czechowice-Dziedzice, na przykładzie pożaru stosu drewna, jako surowca produkcyjnego, składowanego na placu magazynowym przedsiębiorstwa, będącego w ciągłym ruchu technologicznym. Ćwiczenia przebiegły sprawnie, zgodnie z założeniami „Dokumentacji ćwiczeń”. Pożar stosu drewna został ugaszony, a poszkodowani w akcji ratowniczej dwaj strażacy ZOSP Fabryki Zapałek zostali bezpiecznie ewakuowani z rejonu pożaru do polowego punktu medycznego Grupy Ratownictwa PCK, gdzie została udzielona im pierwsza pomoc. W ćwiczeniach wzięły udział: 1 zastęp ZOSP Fabryki Zapałek w Czechowicach-Dziedzicach, 2 zastępy OSP Czechowice-oddziału I i 1 zastęp OSP Czechowice-oddziału II, 1 zastęp OSP Chybie (gmina Chybie, pow. cieszyński), 1 zastęp OSP Goczałkowice (gmina Goczałkowice, pow. pszczyński) oraz Grupa Ratownictwa PCK w Czechowicach-Dziedzicach. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło ok. 40 strażaków i członków służb współdziałających.

Po zakończeniu ćwiczeń, ich uczestnicy zostali zaproszeni przez dyrektora zakładu do zwiedzenia linii technologicznej produkcji zapałek, a następnie udali się na poligon pożarniczy przy strażnicy OSP Czechowice przy ul. BarlickiegoĆwiczenia F-ka Zapałek_2012 rok na końcowe podsumowanie oraz wspólny posiłek i spotkanie, celem wymiany, zdobytych w działaniach ratowniczych, doświadczeń oraz zapoznania się ze sprzętem technicznym sąsiednich, zaprzyjaźnionych jednostek OSP.

Organizatorzy ćwiczeń składają serdeczne podziękowanie za zaangażowanie wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do ich organizacji i sprawnego przebiegu.

>>>Zobacz zdjęcia<<<