UMUNDUROWANIE W OSP

1.   Rodzaje umundurowania i odzieży ochronnej*:
Uwzględniając charakter, przeznaczenie i zakres użytkowania umundurowania i odzieży ochronnej w tym specjalnej, stosuje się następujące ich rodzaje:

1)  Ubiór wyjściowy
Ubiór wyjściowy z baretkami nosi się podczas:
a) uczestniczenia w posiedzeniach władz statutowych OSP i oddziałów ZOSP RP,
b) występowania w charakterze przedstawiciela OSP lub oddziałów ZOSP RP na oficjalnych spotkaniach i imprezach.

2)  Ubiór galowy
● Ubiór galowy (ze sznurem galowym) z orderami, odznaczeniami, medalami i odznakami nosi się podczas:
a) świąt państwowych i w Dniu Strażaka, w tym również podczas świeckich spotkań oraz uroczystości religijnych organizowanych z tej okazji.
b) uroczystości wręczenia sztandarów, orderów, odznaczeń, medali i odznak, otwarcia strażnic oraz innych uroczystości o ważnym i podniosłym dla jednostki OSP bądź właściwego zarządu ZOSP RP znaczeniu.
c) uroczystości składania wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza, grobach poległych i zmarłych oraz pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi.
● Ubiór galowy (ze sznurem galowym) z baretkami nosi się podczas:
a) uroczystych przedstawień w teatrach, salach koncertowych itp., gdy występuje się w charakterze przedstawiciela OSP lub oddziału ZOSP RP, a dla pozostałych uczestników przyjęty jest strój wieczorowy.
b) innych ważnych uroczystości na polecenie prezesa (naczelnika) OSP lub prezesa właściwego zarządu oddziału ZOSP RP
2a)  Ubiór galowy dla pocztów sztandarowych i flagowych
● Ubiór ten jest mundurem galowym, w którego uzupełniające wyposażenie wchodzą:
a) rękawiczki białe,
b) pas główny koloru czarnego
Do ubioru galowego z pasem głównym stosuje się obuwie typu „skutery” (nogawki spodni wpuszczane w cholewki butów).
● Dopuszcza się noszenie spodni bryczesów do butów wysokich typu „oficerski”, a także nakryć głowy w postaci hełmu ozdobnego bądź hełmu bojowego łącznie z pasem bojowym z przypiętym toporkiem.

3) Ubiór paradny dla orkiestr OSP
Na ubiór paradny dla orkiestr OSP składa się umundurowanie galowe ze sznurem galowym i baretkami odznaczeń.

4) Ubiór letni
● Okres letni liczy się od 1 maja do 30 września. Stosowanie ubioru letniego warunkuje temperatura powyżej 20oC i zasada jednolitości w ramach OSP lub oddziału ZOSP RP. Ustalenia w tym zakresie należą do prezesa OSP lub zarządu oddziału ZOSP RP, organizującego wspólne wystąpienie. Przy wystąpieniach indywidualnych decyzję podejmuje zainteresowany.
● Ubiór letni nosi się podczas:
a) występowania w okresie letnim w charakterze przedstawiciela OSP lub oddziału ZOSP RP w spotkaniach i imprezach np. zawodach sportowo-pożarniczych oraz w okolicznościach, gdy nie obowiązuje umundurowanie wyjściowe bądź galowe.
b) odbywania w okresie letnim koncertów - członkowie orkiestr OSP.
c) uczestniczenia w okresie letnim w posiedzeniach władz statutowych OSP i oddziałów ZOSP RP

5) Ubiór MDP
Ubiór MDP nosi się podczas:
a) występowania w charakterze przedstawiciela MDP na oficjalnych spotkaniach i uroczystościach strażackich, religijnych i świeckich,
b) apeli, wart i innych ważnych wydarzeń na obozach MDP,
c) uroczystych zbiórek MDP.

6) Odzież ochronna
● Odzież ochronną i specjalną nosi się podczas:
a ) akcji ratowniczo-gaśniczych,
b) ćwiczeń i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego.
● Dopuszcza się noszenie ubrania typu „moro” bądź ubrania koszarowego podczas akcji ratowniczych, jeżeli nie jest konieczne użycie ubrania ochronnego lub specjalnego. O rodzaju użytej odzieży decyduje kierujący akcją po dokonaniu rozpoznania zagrożeń w miejscu interwencji.

2.   Zasady i sposób noszenia przedmiotów mundurowych
a) Prawidłowe rozmieszczenie odznaczeń, odznak, emblematów, dystynkcji i naszywek na kurtce munduru galowego.

Rozmieszczenie odznaczeńŹródło: rysunek z OSP w Turze

b) Umieszczenie dystynkcji przy koszuli

Dystynkcja przy koszuli

*więcej na temat regulaminu umundurowania w zakładce  >>>FAQ<<<