Odznaczenie

Jednostka odznaczona w 2000 roku Złotym Znakiem Związku OSP RP


Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Historia OSP
Zarząd
Sprzęt
Sztandar jednostki
Strażackie życiorysy
Regulamin OSP
Patron Strażaków
Kategorie news'ów
Statystyki wyjazdów

Galerie
Galeria zdjęć
Wynajem Sali
Nowy samochód
Filmy

Inne
Linki
Kontakt
FAQ
Szukaj

Losowa Fotka
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 51
Najnowszy użytkownik: endriu
Rotator Bannerów
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
3. RUCH KRONIKARSKI OSP

Ruch kronikarski
w Ochotniczej Straży Pożarnej Czechowice

Jednostka OSP Czechowice prowadzi od roku 1965 kronikę i zapisy historyczne ze swojej działalności. Dokumentacją bieżącej działalności oraz odtwarzaniem historii jednostki zajmuje się aktualnie 3-ch druhów:
    - Franciszek Waloszczyk
    - Zbigniew Waloszczyk
    - Leszek Zięba

           Waloszczyk Franciszek       Waloszczyk Zbigniew       Zięba Leszek
          Franciszek Waloszczyk       Zbigniew Waloszczyk              Leszek Zięba

Bieżące zapisy historyczne w kronikach, obejmujące działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechowicach, podzielone są na trzy grupy tematyczne, co oznacza jednoczesne prowadzenie trzech niezależnych kronik i zapewnia przejrzyste oraz dokładne zapisy kolejnych wydarzeń z życia jednostki. Kroniki pisane są w następujących tematach:
    1. Kronika działalności Ochotniczej Straży Pożarnej Czechowice - 4-ty Tom
    2. Kronika działalności Komendanta Gminnego OSP w Czechowicach-Dziedzicach
        dh. Franciszka Waloszczyka - 4-ty Tom
    3. Kronika działalności Orkiestry Dętej przy OSP Ligota - 2-gi Tom, przekazana w 2005 r.
        po zakończeniu działalności w orkiestrze dh. Franciszka Waloszczyka
    4. Foto Kronika OSP Czechowice - 1-szy Tom
Niezależnie od prowadzenia zapisów z bieżącej działalności jednostki, grupa kronikarzy przygotowuje i opracowuje wspomnienia, relacje i opracowania tematyczne „Z dziejów OSP” z funkcjonowania czechowickiej straży pożarnej w okresie od jej założenia, tj. 1900 roku do czasów obecnych.
Aktualnie przygotowane i udostępnione zostały następujące materiały:
     1. 85 lat w słuzbie społeczeństwa 1900-1985 
     2. 100 lat działalności OSP Czechowice 1900-2000
     3. Organizacja obchodów 100-lecia działalności OSP Czechowice
     4. Monografia OSP Czechowice
     5. Strażnice, sprzęt, fundacja sztandarów w okresie 105 letniej działalności 
         1900-2005
     6. Poczet prezesów, naczelników, komendantów gminnych oraz wykaz funkcyjnych
         w okresie działalności OSP w latach 1900-2006
     7. Historia miejskich (gminnych) zawodów pożarniczych o Puchar Burmistrza
Wszystkie zapisy historyczne dokumentowane są możliwie największą ilością dostępnych materiałów archiwalnych, zebranych i wyszperanych sporym wysiłkiem w różnych miejscach miasta i gminy oraz poza nią, jak również dokłada się wszelkich starań, aby aktualne zapisy z działalności jednostki popierać dostępnymi oraz przygotowywanymi specjalnie w celach kronikarskich materiałami źródłowymi (dokumenty, zdjęcia, wycinki prasowe itp.).
Chcemy tu zaznaczyć, że jakkolwiek okres historyczny od założenia naszej czechowickiej straży pożarnej jest już aktualnie dość dokładnie i szczegółowo opracowany, jest on w dalszym ciągu uzupełniany i poszerzany o ciągle odnajdywane stare dokumenty historyczne.
Co roku, kronika i opracowany bieżący materiał historyczny wysyłany jest do kwalifikacji na Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP organizowany przez Zarząd Główny ZOSP RP.
Do tej pory kroniki nasze uczestniczyły w konkursach:
Przeglądy powiatowe:
    -  I Powiatowy Przegląd Kronik OSP Powiatu Bielskiego w Rybarzowicach - 2008 r.
Konkursy ogólnopolskie:
    -  I - w Grudziądzu - 1994 r.
    -  II - w Turawie, woj. opolskie - 1995 r.
    -  VI - w Boguchwale k/Rzeszowa - 1999 r.
    -  VIII - w Łowiczu - 2001 r.
    -  IX - w Kielcach - 2002 r.
    -  X - w Zielonej Górze - 2003 r.
    -  XI - w Zamościu - 2004 r.
    -  XII - we Wrocławiu - 2005 r.
    -  XIII - w Gnieźnie - 2006 r.
    -  XIV - w Kołobrzegu - 2007 r.
Jednostka nasza corocznie otrzymuje wyróżnienia za bieżącą i aktywnie prowadzoną dokumentację historyczną działalności OSP oraz ciekawe formy przekazywania historii pożarnictwa w regionie następnym pokoleniom.

Niezależnie od spisywania dziejów naszej jednostki OSP, kronikarze nasi uczestniczą także w pracach Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, reprezentującej przedstawicieli OSP wszystkich miast i gmin powiatu bielskiego.
Komisja Historyczna przygotowała i opracowała materiał w zakresie jednolitej monografii jednostek OSP powiatu bielskiego ziemskiego, w okresie od założenia jednostki do czasów obecnych. Efektem tych prac było wydanie książki pt.: „Monografia Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu Bielskiego” promowanej w Starostwie Powiatowym w listopadzie 2007 roku.

Powoli zbliżamy się do jubileuszu 110 letniej działalności OSP Czechowice. Uroczystości jubileuszowe organizowane będą w 2010 roku. Kronikarze też postanowili uczcić ten jubileusz wydaniem książki zawierającej relacje z powstania, organizowania się i bogatej działalności czechowickiej straży pożarnej w latach 1900–2010, zawierającej również unikalne materiały archiwalne i zdjęciowe. Materiał historyczny został już zebrany oraz opracowany i aktualnie przygotowywany jest do druku.

We wrześniu 2009 roku Kronika OSP Czechowice - Tom 3 i 4 oraz Kronika Komendanta Gminnego OSP w Czechowicach-Dziedzicach - Tom 4 uczestniczyły w
     - XVI Ogólnopolskim Konkursie Kronik OSP w Augustowie-Dowspudzie,
gdzie zostały wyróżnione. W związku ze stałym rozwojem ruchu kronikarskiego OSP w Polsce, dostosowany został regulamin konkursów ogólnopolskich, umożliwiający zgłaszanie do konkursu bieżąco prowadzonych kronik OSP nie częściej niż raz na dwa lata.

Wspomniana wyżej książka o działalności czechowickiej straży pożarnej zatytułowana „110 lat Społecznej Działalności Ochotniczej Straży Pożarnej Czechowice w Czechowicach-Dziedzicach 1900-2010” została wydana drukiem, pod patronatem Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, w sierpniu 2010 roku i po raz pierwszy zaprezentowana na uroczystości jubileuszowej 110-lecia OSP Czechowice w dniu 11 września 2010 roku. Również w 2010 roku książka została zgłoszona do
    - XVII Ogólnopolskiego Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania
      "Z dziejów OSP" w Olsztynie,
gdzie została skierowana do udziału w V Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa, w którym do konkursie uzyskała III nagrodę. Nagroda została wręczona w siedzibie Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie 14 grudnia 2010 roku. W konkursie tym wzięło również udział opracowanie dh. Franciszka Waloszczyka pt. "Franciszek Waloszczyk-70 lat a służbie Bogu na chwałę Ludziom na pożytek 1940-2010".
W 2011 roku książka była prezentowana, wspólnie z Kroniką OSP Czechowice - Tom 4 i 5 oraz Kroniką Komendanta Gminnego OSP w Czechowicach-Dziedzicach - Tom 4 i 5, na
    - II Powiatowym przeglądzie Kronik OSP Powiatu Bielskiego w Jaworzu.

W 2010 roku przypada także 35 rocznica działalności Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach, z którego to historią nierozerwalnie związana jest również jednostka OSP Czechowice. Jako, że pamięć ludzka jest ulotna, a strażaków tworzących Miejsko-Gminny Związek OSP jest coraz mniej, kronikarze OSP Czechowice postanowili zebrać fakty i wspomnienia z minionego okresu jego tworzenia oraz działalności, podejmując trud napisania kolejnej książki.

Waloszczyk Franciszek-żałobaŻywa historia ruchu strażackiego w Czechowicach-Dziedzicach dh Franciszek Waloszczyk jeszcze w 2010 roku, na podstawie posiadanych materiałów i ogromnej wiedzy historycznej, przystąpił do pisania książki. Jednak los sprawił, że nie dane mu było dokończyć książki i doczekać jej wydania drukiem. W kwietniu 2011 roku ruch kronikarski i cała jednostka OSP Czechowice okryła się żałobą. Po ujawnieniu i szybkim postępie nieuleczalnej choroby dh Franciszek Waloszczyk zmarł 20 kwietnia 2011 roku pozostawiając niedokończoną książkę oraz puste strony swoich ukochanych kronik OSP.
Zespół kronikarski OSP Czechowice został uszczuplony do 2 osób. Podjęliśmy jednak trud dokończenia książki, która została ukończona w marcu 2012 roku i oddana z prośbą o ponowne objęcie patronatem przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, celem umożliwienia jej druku.

We wrześniu 2011 roku chęć nauki kronikarskiego rzemiosła, wstępując w szeregi OSP Czechowice, wyraziła dh. Wioleta Waloszczyk, wnuczka dh. Franciszka Waloszczyka.
Po śmierci dh. Franciszka Waloszczyka:
    -   na bieżąco kontynuowana jest Kronika OSP Czechowice  - 6-ty Tom
    -   zakończona i zamknięta została Kronika Komendanta Gminnego OSP w Czechowicach-
        Dziedzicach dh. Franciszka Waloszczyka – 5 Tomów. Kronika została zgłoszona
        i zakwalifikowana na XIX Ogólnopolski Przegląd Kronik OSP w Opatowie w 2012 roku.
    -   Uzupełniana i kontynuowana jest Foto Kronika OSP Czechowice - 2-gi Tom

  
               
Kronika-strona tytułowa            Fotokronika-strona tytułowa 
                Strona tytułowa Kroniki OSP                    Strona tytuowa Foto Kroniki OSP  

Począwszy od lipca 2011 roku postanowiliśmy zmienić szatę graficzną Kroniki OSP Czechowice na zapis elektroniczny, zachowując jednak pełną formę zapisu kronikarskiego, poprzez rozbieranie tomu kroniki, nadruk relacji i ponowny montaż kartek w tom typu „Kronika”. Po gruntownym przemyśleniu, za formą elektroniczną przemówiły fakty większej estetyki i wyrazistości tekstu, wiele form graficznych, ale przede wszystkim możliwość archiwizacji w postaci kopii cyfrowych. Dlatego też zdecydowaliśmy o wznowieniu i aktualizacji Foto Kroniki OSP Czechowice, aby następnym pokoleniom przekazać również oryginalne zdjęcia z naszych czasów.

        Strona kroniki-nieparzysta  Kronika-strona parzysta
                                   Strony Kroniki OSP w wersji elektronicznej

W dalszym ciągu dwaj kronikarze OSP Czechowice aktywnie uczestniczą w pracach Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej. Aktualnie, oprócz stałych prac związanych z kwalifikacją i przygotowaniem materiałów biograficznych dla kandydatów do „Księgi Zasłużonych” i „Księgi Wyróżnionych” strażaków powiatu bielskiego, Komisja Historyczna opracowuje i przygotowuje do druku album fotograficzny jednostek OSP powiatu bielskiego „Pożarnictwo w Fotografii”.
W sierpniu 2012 roku dh Zbigniew Waloszczyk został zakwalifikowany i uczestniczył w szkoleniu „Kronikarzy OSP i Opiekunów Strażackich Izb Tradycji”, organizowanym w Przewięzi koło Augustowa przez Zarząd Główny ZOSP RP.


We wrześniu 2012 roku zamknięta i zakończona już „Kronika Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Czechowicach-Dziedzicach”, zmarłego w 2011 roku, dh. Franciszka Waloszczyka (IV i V tom) uczestniczyła w 
    - XIX Ogólnopolskim Konkursie Kronik OSP w Opatowie (województwo świętokrzyskie)
Kronikę, po śmierci dh. Franciszka Waloszczyka, uzupełnili i zakończyli oraz reprezentowali OSP Czechowice na konkursie w Opatowie dh.: Zbigniew Waloszczyk i Leszek Zięba. Jury konkursu bardzo wysoko oceniło prezentowaną kronikę, kwalifikując ją wśród 29-ciu najwyżej ocenionych kronik wzorowych z pośród wszystkich 104 biorących udział w konkursie pozostałych kronik OSP. Na konkursach tych nie przyznaje się kolejnych zdobytych miejsc, tylko dokonywana jest ocena wg przyjętych regulaminem trzech kategorii: kronika wzorowa, kronika wyróżniająca i kronika poprawna. Druhowie biorący udział w konkursie przywieźli do jednostki pamiątkowy dyplom potwierdzający wysokie wyróżnienie Kroniki Komendanta Gminnego OSP w Czechowicach-Dziedzicach z uznaniem Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP.
                                    >>>relacja fotograficzna z konkursu<<<

Z dniem 31 grudnia 2012 roku zakończone zostały zapisy w 6 tomie Kroniki OSP Czechowice. Tom 6 zawiera 194 strony i obejmuje zapisy wydarzeń z działalności OSP Czechowice w okresie od  1 grudnia 2011 roku do 31 grudnia 2012 roku. Z dniem 1 stycznia 2013 roku rozpoczęto zapis wydarzeń w 7 tomie kroniki OSP Czechowice.

15 stycznia 2013 roku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, zorganizowane przez Zarząd OSP Rybarzowice w gminie Buczkowice, a okazją posiedzenia wyjazdowego było, już tradycyjnie, pierwsze posiedzenie Komisji w danym roku oraz jubileusz 10-lecia działalności tej Komisji. Przewodniczący Komisji dh Władysław Skoczylas podsumowałHenryk Machej 10-letnią, bardzo owocną pracę Komisji, zauważalną już po zaledwie 10 latach pracy, docenianą i stawianą za wzór na szczeblu ogólnopolskim Związku OSP RP. Należy tutaj wspomnieć jednego z inicjatorów tej Komisji, jej współzałożyciela i działacza od pierwszych dni, nieżyjącego już, długoletniego członka naszej jednostki OSP, kronikarza dh. Franciszka Waloszczyka, gdzie kontynuując dobre tradycje OSP Czechowice w pracach Komisji Historycznej, działalność w niej na tym posiedzeniu podjął wiceprezes OSP dh Henryk Machej (na zdjęciu z prawej), uzupełniając w ten sposób poprzedni stan członków OSP Czechowice ponownie do 3 osób.

KomisjaHistoryczna_stan 2013
 Komisja Historyczna - styczeń 2013 roku

Dyplom_konkurs kronik-Bystra 201320 lipca 2013 roku Kronika OSP Czechowice - tomy IV, V, VI i VII, zawierające okres działalności OSP od września 2009 roku (ostatniej regulaminowej oceny) do czerwca 2013 roku, została zgłoszona i uczestniczyła w połączonych przeglądach

 - I Wojewódzkim Przeglądzie Kronik OSP woj. śląskiego i III Powiatowym przeglądzie kronik OSP pow. bielskiego w Bystrej (powiat bielski)

gdzie została sklasyfikowana wśród 5 najwyżej ocenionych kronik wzorowych (wg regulaminowej oceny kronik bez przyznawania kolejnych miejsc, a wg klasyfikacji do kategorii: kronika wzorowa - kronika wyróżniająca - kronika poprawna) i jednocześnie zakwalifikowana do przeglądu ogólnopolskiego w 2013 roku. W przeglądzie uczestniczyło 31 kronik OSP, 3 kroniki Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP RP oraz 7 monografii Ochotniczych Straży Pożarnych.
W grudniu 2012 roku Komisja Historyczna przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej zakończyła pacę nad przygotowywanym albumem dokumentalno-fotograficznym „Pożarnictwo w fotografii” i w trakcie tego przeglądu kronik miała również miejsce jego prezentacja pod ostatecznym tytułem „Pożarnictwo Ochotnicze Powiatu Bielskiego na Starej Fotografii”. Album jest pracą zbiorową członków tej Komisji wykonaną w oparciu o materiały dostarczone przez poszczególne 41 OSP powiatu bielskiego.

Konkurs kronik_Ciechocinek 2013

W dniach 6–8 września 2013 roku w Ciechocinku, woj. kujawsko-pomorskie zorganizowane zostało spotkanie laureatów

- XX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP i XX Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z Dziejów OSP”

w którym uczestniczyły 4 tomy (IV, V, VI i VII) Kroniki OSP Czechowice. Również w konkursie ogólnopolskim kronika naszej jednostki uzyskała najwyższą ocenę od jury konkursu, które zaliczyło ją jako jedną z 23 kronik wzorowych, wyłonionych spośród 107 wszystkich, zgłoszonych do konkursu kronik. Do kronik wyróżniających zaliczono 30 kronik, natomiast pozostałe uznane zostały za kroniki poprawne. Także wspomniana wyżej praca zbiorowa członków Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej pt.: „Pożarnictwo Ochotnicze Powiatu Bielskiego na Starej Fotografii”, której współautorami są również dh.: Zbigniew Waloszczyk i Leszek Zięba, została dostrzeżona przez jury konkursu i uhonorowana wyróżnieniem. W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono Ogólnopolski Konkursu na Wspomnienia „Ocalić od zapomnienia”, który głównie adresowany jest do młodzieży, jednak doświadczeni kronikarze również zgłaszali do tego konkursu swoje prace.

Pierwsze, w nowym roku, posiedzenie Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, w której pracuje 3 strażaków OSP Czechowice, dh.: Henryk Machej oraz kronikarze Zbigniew Waloszczyk i Leszek Zięba ma zawsze charakter świąteczny z racji niedawnych Świąt Bożego Narodzenia oraz rozpoczynającego się Nowego Roku i organizowane jest na terenie jednej z gmin powiatu bielskiego.
Tegoroczne spotkanie, zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bestwinie, odbyło się w dniu 9 stycznia 2014 roku w strażnicy OSP Janowice i miało szczególnie uroczysty charakter w związku z wręczeniem na nim wypisów z „Księgi Wyróżnionych” zasłużonym członkom OSP z terenu powiatu bielskiego. „Księga Wyróżnionych” o charakterze otwartym, zainicjowana i dalej prowadzona przez Komisję Historyczną, zawiera charakterystyki wszystkich zasłużonych strażaków odznaczonych za swoją działalność w ochotniczym pożarnictwie najwyższymi odznaczeniami pożarniczymi: Złotym Znakiem Związku OSP RP, Medalem Honorowym Bolesława Chomicza, Medalem Honorowym Józefa Tuliszkowskiego oraz posiadającym godność Członka Honorowego Związku OSP RP. Na spotkanie zaproszono laureatów, najbliższych członków rodzin nieżyjących już wyróżnionych strażaków oraz prezesów zarządów jednostek OSP z których pochodzą wyróżnieni. Ze względu na dużą ilość wpisanych do „Księgi Wyróżnionych” strażaków - w pierwszym etapie 67 osób, wypisy wręczane będą systematycznie i etapami w różnych rejonach powiatu, na szczególnych uroczystościach pożarniczych zarządów gminnych i jednostek OSP wg zgłoszeń z poszczególnych organizacji. Na tegorocznym uroczystym posiedzeniu Komisji Historycznej wręczono pierwsze 33 wypisy (22 wypisy dla zmarłych i 11 wypisów żyjącym).
Z OSP Czechowice, w tym etapie, wyróżniono 4 zasłużonych działaczy ochotniczego pożarnictwa - wszyscy już zmarli. Do „Księgi Wyróżnionych” wpisani zostali dh.: Władysław Czorny - wypis odebrał prezes OSP Czechowice dh Stefan Kozłowski, płk. poż. Julian Polak - wypis odebrał syn pan Włodzimierz Polak, Augustyn Przewoźnik - wypis odebrała córka pani Teresa Wróbel, Franciszek Waloszczyk - wypis odebrał syn dh Zbigniew Waloszczyk.

       Czorny Władysław         Polak Julian         Przewoznik Augustyn         Waloszczyk Franciszek
     Czorny Władysław     płk. poż. Polak Julian  Przewoźnik Augustyn  Waloszczyk Franciszek

W spotkaniu uczestniczyli również młodszy syn dh. Juliana Polaka pan Jarosław Polak oraz mąż córki dh. Augustyna Przewoźnika pan Jerzy Wróbel.

>>>Charakterystyki członków OSP Czechowice wpisanych do „Księgi Wyróżnionych<<<

W czerwcu 2014 roku zakończone zostały zapisy w 7 tomie Kroniki OSP Czechowice. Tom 7 zawiera 196 stron i obejmuje zapisy wydarzeń z działalności OSP Czechowice w okresie od  1 stycznia 2013 roku do 19 czerwca 2014 roku. Z dniem 20 czerwca 2014 roku rozpoczęto zapis wydarzeń w 8 tomie kroniki OSP Czechowice.

Książka_Zarys dziejów...W listopadzie 2015 roku Ochotnicza Straż Pożarna Czechowice pod opieką redakcyjną Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic wydała własnym nakładem drukiem w ilości 250 egzemplarzy książkę pt. „Zarys dziejów ochrony przeciwpożarowej w mieście i gminie Czechowice-Dziedzice. Wczoraj i Dziś”. Przypomnę, że książkę tę z okazji 35. rocznicy powołania i działalności Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczął pisać nieżyjący już kronikarz OSP Czechowice, jej wieloletni Prezes i Prezes Honorowy oraz Komendant Gminny OSP w Czechowicach-Dziedzicach dh Franciszek Waloszczyk. Po jego śmierci  w kwietniu 2011 roku plany pisania i wydania książki drukiem uległy zmianie. Trud dokończenia książki i wydania jej drukiem podjął inny kronikarz OSP Czechowice, wieloletni współpracownik i współautor publikacji z zakresu organizacji i działalności ochotniczego pożarnictwa na naszym terenie, jego syn dh Zbigniew Waloszczyk. Przy wydatnej współpracy innego kronikarza OSP Czechowice dh. Leszka Zięby książka została dokończona w 2012 roku i wydana drukiem. Książka opiniowana przez Burmistrza Czechowic-Dziedzic pana Mariana Błachuta, jednocześnie Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach, byłego Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach dh. Stanisława Teodora Londzina, Komendanta Gminnego OSP w Czechowicach-Dziedzicach bryg. Tadeusza Szkucika oraz Przewodniczącego Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w Bielsku-Białej dh. Władysława Skoczylasa opatrzona wstępem, będącego konsultantem historycznym książki, adiunkta Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, jednocześnie Sekretarza Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku OSP RP dr. Rafała Dmowskiego została zaliczona jako pierwsza, całościowa i wieloaspektowa publikacja przeszło 100-letniej działalności ochotniczych straży pożarnych w mieście i gminie Czechowice-Dziedzice na przełomie XIX i XX wieku do 2010 roku, która na 204 stronach ze 139 fotografiami i skanami materiałów archiwalnych zawiera wstęp, sześć rozdziałów i aneks, ukazujące zarys dziejów miasta i gminy Czechowice-Dziedzice, organizację ochrony przeciwpożarowej w gminie Czechowice-Dziedzice z odrębnym opisem założenia, powstania i działalności wszystkich gminnych oraz zakładowych jednostek OSP (istniejących i rozwiązanych), przebieg dziesięciu gminnych Zjazdów OSP, Uroczystości strażackie, Organizację i przebieg wybranych najciekawszych Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych oraz Analizę i zabezpieczenie operacyjne miasta i gminy Czechowice-Dziedzice. Przy wydaniu książki drukiem uzyskano wsparcie finansowe ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach oraz firmy Lontex-Piotr Londzin.

W czerwcu 2016 roku zakończone zostały zapisy w 8 tomie Kroniki OSP Czechowice. Tom 8 zawiera 194 strony i obejmuje zapisy wydarzeń z działalności OSP Czechowice w okresie od  20 czerwca 2014 roku do 26 czerwca 2016 roku. Z dniem 21 czerwca 2016 roku rozpoczęto zapis wydarzeń w 9 tomie kroniki OSP Czechowice.

IV powiatowy_kronika_2016W dniach 23 - 24 lipca 2016 roku Kronika OSP Czechowice - tomy 7 i 8, zawierające okres działalności OSP od czerwca 2013 roku (ostatniej regulaminowej oceny) do czerwca 2016 roku, została zgłoszona i uczestniczyła w połączonych przeglądach
- II Wojewódzkim Przeglądzie Kronik OSP woj. śląskiego i IV Powiatowym przeglądzie kronik OSP pow. bielskiego w Świętoszówce, gmina Jasienica (powiat bielski),
gdzie została sklasyfikowana wśród 7 najwyżej ocenionych kronik wzorowych (wg regulaminowej oceny kronik bez przyznawania kolejnych miejsc, a wg klasyfikacji do kategorii: kronika wzorowa - kronika wyróżniająca - kronika poprawna) i jednocześnie zakwalifikowana do przeglądu ogólnopolskiego. W przeglądzie uczestniczyło 29 prac w 44 tomach, w tym 17 kronik OSP, 2 kroniki Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP RP oraz 10 foto kronik OSP. Na przegląd OSP Czechowice zgłosiła również ostatnią książkę „Zarys dziejów ochrony przeciwpożarowej w mieście i gminie Czechowice-Dziedzice. Wczoraj i Dziś” w ramach konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP”. Książka otrzymała nominację do udziału w konkursie „Z dziejów OSP” na szczeblu ogólnopolskim.

W dniach od 23 do 25 września 2016 roku w mieście Supraśl k/Białegostoku zorganizowano XXIII Konkurs na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP” w ramach XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP, w którym to konkursie udział wzięła książka „Zarys dziejów ochrony przeciwpożarowej w mieście i gminie Czechowice-Dziedzice. Wczoraj i Dziś”. Zgłoszona do konkursu książka zakwalifikowana została na XI Ogólnopolski Konkurs na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa.

XIHistoriaOsp_książka2016 25 listopada 2016 roku, w sali konferencyjnej Muzeum Niepodległości w Warszawie, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej zorganizował podsumowanie XI Konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa. Zaproszenie na podsumowanie konkursu otrzymał dh Zbigniew Waloszczyk kronikarz OSP Czechowice - współautor książki „Zarys dziejów ochrony przeciwpożarowej w mieście i gminie Czechowice-Dziedzice. Wczoraj i Dziś”. Na XI Konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa zgłoszono 26 prac z całej Polski, a książka „Zarys dziejów ochrony przeciwpożarowej w mieście i gminie Czechowice-Dziedzice. Wczoraj i Dziś” otrzymała na tym konkursie II nagrodę. Podsumowując wyniki wiceprzewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku OSP RP i przewodniczący Jury prof. Piotr Matusak podkreślił m. in. ważne i istotne znaczenie opracowania książki zawierającej historię organizacji, działalności i struktur ochotniczego pożarnictwa dla miasta Czechowice-Dziedzice, które w przeszłości zmagało się z jednym z największych w historii polskiego pożarnictwa pożarów. Zaznaczył również pokoleniowe związki strażackie w tej publikacji, gdzie pracę rozpoczętą przez ojca dokończył jego syn.

8 listopada 2016 roku, po raz ostatni w 2016 roku oraz w kadencji lat 2011 – 2016, zebrała się na swym posiedzeniu Powiatowa Komisja Historyczna Związku OSP RP w Bielsku-Białej, która m.in. oceniła swoją pracę w mijającej kadencji oraz omówiła dalszą działalność Komisji w kontekście zbliżającego się IV Powiatowego Zjazdu ZOSP RP w Bielsku-Białej. Już początkiem 2016 roku, na noworocznym posiedzeniu Komisji w Bestwince, jej przewodniczący dh Władysław Skoczylas informował o podjęciu decyzji wycofania swojej kandydatury na przewodniczącego w kolejnej kadencji na lata 2016 – 2021 z powodu poZbigniew Waloszczykgarszającego się stanu zdrowia z sugestią zastanowienia się nad nową kandydaturą. W trakcie kolejnych posiedzeń członkowie Komisji wskazywali kandydaturę dh. Zbigniewa Waloszczyka, członka Komisji Historycznej od 2006 roku i kronikarza OSP Czechowice, który ostatecznie wyraził zgodę na propozycję funkcji przewodniczącego Komisji i na tym posiedzeniu Komisja Historyczna oficjalnie przyjęła jego kandydaturę do przedstawienia jej na grudniowym Zjeździe Powiatowym. IV Zjazd Powiatowy Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej, obradujący 3 grudnia 2016 roku w strażnicy OSP Bystra, zaakceptował kandydaturę dh. Zbigniewa Waloszczyka (na zdjęciu z lewej) i powierzył mu funkcję Przewodniczącego Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w Bielsku-Białej w kadencji na lata 2016 – 2021.

 

redaguje: dh Zbigniew Waloszczyk